
Министарство правде Србије упутило је данас Влади нови двогодишњи Акциони план за спровођење Националне стратегије за унапређење положаја оштећених у кривично правном поступку. Овоме је претходило и отпочињање јавне расправе која ће трајати до 5. марта 2023. године. У оквиру овог консултативног процеса биће одржан и Округли сто о Предлогу Акционог плана 2023-2025 који ће бити одржан 28. фебруара 2023. године у Палати Србије (сала 470), са почетком у 11х.

Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела један од посебних приоритета Министарства правде, усклађен са опредељењем Србије са обезбеди приступ правди у којем се жртва ставља у средиште кривично-правног поступка. Том циљу је посвећена и Национална стратегија за унапређење положаја оштећених у кривично правном поступку, која се спроводи по јасно дефинисаним акционим плановима.

Чињеница да су милиони људе сваке године жртве криминала, али и да грађани широм света па и у Србији мало познају права жртава и имају недовољно развијено разумевање положаја оштећених. Уз то Истраживања су показала да и сами оштећени исказују низак степен самопрепознавања себе као жртве, те да је емпатија друштва према жртвама мала или често декларативна али без стварног разумевања.

Остваривање права на накнаду штете једно је од важних права жртава кривичних дела на чијем унапређењу Србија континуирано мора да ради. У том циљу израђене су и „Смернице за унапређење судске праксе у поступцима за накнаду штете жртвама тешких кривичних дела у кривичном поступку“, а о њиховој примени дискутовали су и представници правосуђа на округлом столу који је организовала Мисија ОЕБС-а у Србији.

Унапређење положаја жртава и сведока подразумева и њихов положај у самом кривичном поступку, а у томе значајну улогу играју и адвокати односно пуномоћници оштећених. У оквиру пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији“, и у складу са Националном стратегијом за унапређење положаја жртава и сведока, Мисија ОЕБС-а у Србији организовала је током 2022. године серију обука адвоката за процесну улогу пуномоћника оштећених.

Права оштећених и представљање Обавезне инструкције МУП-а за поступање према оштећенима – у средишту су дводневних Инструктивних семинара за полицијске службенике Министарства унутрашњих послова које у оквиру пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији“ као изабрани партнер Министарства правде, организује Мисија ОЕБС-а у Србији.

Адвокати у улози пуномоћника оштећених имају изузетно важну улогу у остваривању права жртава кривичних дела. Право на ангажовање пуномоћника из реда адвоката гарантују закони, а да то право има обавезан је да га информише већ при првом контакту сваки овлашћени орган са којим је жртва дошла у контакт без обзира да ли се ради о полицији, тужилаштву суду или специјализованој невладиној организацији.

Полиција је најчешћа прва контакт тачка жртава и сведока криминала. То додатно указује на потребу континуираног унапређивања поступања полиције у контакту са жртвама и сведоцима кривичних дела. Национална стратегија за унапређење положаја жртава и сведока са пратећим Акционим планом зато подразумева и низ нормативних унапређења, али и континуирану едукацију свих пружалаца помоћи и подршке жртвама, па и припадника полиције.
.jpg)
Према званичним статистикама, прошле године у Србији је идентификовано 46 жртава трговине људима. Годину дана раније било их је 57, а 2019. године 39. Међутим, стваран број жртава је око десет пута већи, речено је на дискусији коју је данас поводом Европског дана жртава кривичних дела организовао Београдски центар за безбедносну политику.
Национална стратегију за унапређење положаја жртава и сведока за период 2020-2025. године, која се реализује кроз Акциони план успешно се спроводи, констатовано је на стручном скупу који је поводом Европском дана жртава кривичних дела организован а у оквиру пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела“ који финансира Европска унија, а као изабрани партнер министарства правде спроводи Мисија ОЕБС-а у Србији.

Приступ правди у којем се жртва ставља у средиште кривично-правног поступка, опредељење је које је прихватила и Србија, а у оквиру пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела“ који финансира Европска унија, а као изабрани партнер министарства правде спроводи Мисија ОЕБС-а у Србији - у последње четири године остварила и значајне напретке.

Приступ правди у којем се жртва ставља у средиште кривично-правног поступка, опредељење је које је прихватила и Србија. У складу са Националном стратегијом и пратећим Акционим планом остварује се напредак у унапређењу положаја жртава и сведока, а значајну помоћ у овом процесу пружају Европска унија и Мисија ОЕБС-а у Србији и кроз пројекат „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела“ који се реализује већ четири године.
.jpg)
Регионална стручна конференција на тему постигнућа и изазова у унапређењу права жртава, коју је организовала Мисија ОЕБС-а у Србији уз подршку Европске уније, одржана је данас у Београду. Конференција је била прилика да се подстакне размена искуства међу припадницима академске заједнице и практичарима из региона са сличном правном праксом, као и да се представе налази публикације научних и истраживачких радова под насловом „Жртва кривичног дела и кривичноправни инструменти заштите”.

Јубиларно, шездесето редовно годишње саветовање Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу, ове године ће бити посвећено кривично правној заштити жртава, правосуђу у доба пандемије короне и Закону о малолетним учиниоцима кривичних дела и кривичноправној заштити малолетника након 15 година примене.

Извршење кривичног дела на жалост, најчешће није и последња траума за жртве. Оне неретко пролазе и кроз секундарну виктимизацију, недовољно разумевање околине, али и дуге и исрцпљујуће поступке у којима исказе дају неколико пута. Зато је опремање специјалних просторија за сведочење и видеоконференцијка опрема која обезбеђује да посебно осетљиви сведок исказ даје ван суднице и сусрета са оптуженим, важан корак у остварењу права жртава и сведока.

Влада Републике Србије, 22. априла 2021. године, донела је одлуку о оснивању Координационог тела за подршку жртвама кривичних дела и сведоцима у кривичним поступцима, чији је задатак континуирано праћење и унапређивање подршке жртвама кривичних дела и сведоцима у кривичним поступцима. Оснивање координационог тела део је реализације Акционог плана везаног за спровођење Стратегије за унапређење положаја жртава кривичних дела и сведока, донесене јула прошле године.

Случајеви трговине људима у овој години су најбројнији поступци у Вишем суду у Новом Саду у којима су оштећени добијали статус посебно осетљивих сведока и могућност да сведоче путем видео-конференцијске везе у кривичном поступку. Исти је случај и у Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду где је само у овој години покренуто чак 12 поступака везаних за трговину људима, са већим бројем оштећених. То указује да је током пандемије короне и у Србији и Војводини, као и у свету, уочен тренд повећања кривичних дела трговином људима.

Могућност сведочења путем видео-линка у кривичном поступку добила је своју практичну реализацију у правосуђу Републике Србије од марта 2021. године, увођењем савремене видеоконференцијске опреме. Један од пет виших судова у којима је ова опрема инсталирана је и Виши суд у Новом Саду који ће на вебинару за медије представити начин функционисања видеоконференцијског сведочења у кривичним поступцима у овом суду.

Eврoпски дaн жртaвa криминaлa у Србиjи ове године обележава конкретним помаком у погледу заштите жртава и сведока кривичних дела у оквиру судског поступка. Првих пет виших судова у Србији добило је видео-конференцијску опрему и посебно опремљене просторије у којима ће бити омогућено сведочење жртава и сведока путем аудио-видео линка.

Насиље у условима пандемије представља изузетан изазов и за пружање адекватне подршке жртвама, а да би се ситуација поправила нужна је интензивнија сарадња институција система, али и свих сегмената друштва, транспарентнији рад, уједначавање критеријума и повезивање евиденција, те посебно посвећивање пажње положају жена, деце и других посебно осетљивих категорија жртава.

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, 25. новембра, генерална секретарка Савета Европе (СЕ) Марија Пејчиновић Бурић изјавила је да су забране кретања ради сузбијања корона вируса утицале на раст насиља над женама и да треба предузети кораке како би се обезбедило да дом не постане поново место страха.

Пандемија COVID 19 изменила је живот читавог света, а како физичка дистанца постаје једна од главних мера здравствене заштите, комуникација добија све више на значају. То, међутим, значи да део „нове нормалности“ чини све веће присуство комуникације на даљину, па се томе прилагођавају и сви видови активности.

У половини извештаја о насиљу према женама медији су открили идентитет преживеле, односно жртве, или чланова њене породице, а у чак 40 процената објава коришћени су сензационалистички или стереотипни изрази за насиље, жртву или насилника, показала је Анализа медијских објава о проблему насиља према женама у 2019. години.

Европска комисија је представила прву стратегију ЕУ у области права жртава кривичних дела чији је циљ обезбедити да се све жртве кривичних дела могу потпуно поуздати у своја права, независно од тога где је у ЕУ кривично дело почињено. Такође, на примену прописа ЕУ о правима жртава посебно се подстичу и све државе кандидати и будући кандидати за чланство у Европској унији.

Иако је насиље над старијима препознато као друштвени проблем пре 45 година, када је 1975. године први пут споменуто у Британском научном журналу као злостављање бакица (granny battering), свет 15. јун обележава од 2011. године када су Уједињене нације прогласиле Дан борбе против насиља над старијима.
.jpg)
У три четвртине случајева насиља у породици жртве су жене, показују и последњи подаци Министарства правде. У јануару ове године регистровано је 1.750 случајева насиља у породици, а од почетка примене Закона о спречавању насиља у породици, који је ступио на снагу 1. јуна 2017, до краја јануара ове године, размотрено више од 132.600 случајева породичног насиља. У истом периоду изречено је 46.690 предлога за продужење хитне мере од стране надлежних тужилаштава, а судови су усвојили те предлоге у скоро 80 одсто случајева.
.jpg)
Србија је четврту годину заредом део глобалне кампање „16 дана активизма против насиља над женама”, чији је циљ да се целом свету посебно скрене пажњу на значај борбе против насиља. Ово је на почетку кампање, нагласила потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић која се у наранџастом аутобусу кампање од хотела Москве до Славије возила са шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем, представницима дипломатског кора и Агенције УН за родну равноправност и оснаживање жена.
.jpg)
Унапређењем судске праксе жртве тешких кривичних дела ће лакше моћи да остваре право на накнаду штете него што су то чиниле до сада, када су најчешће упућиване на дуготрајне парнице. Ово ће обезбедити примена „Смерница за унапређење судске праксе у поступцима за накнаду штете жртвама тешких кривичних дела у кривичном и парничном поступку” које је израдила Радна група Врховног касационог суда (ВКС), а чију израду и публиковање је обезбедила Мисија ОЕБС-а у Србији.

У складу са нацртом Националне стратегије за остваривање права жртава и сведока кривичних дела и Акционим планом, Мисија ОЕБС-а у Србији је у оквиру трогодишњег „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији”, који финансира Европска унија, координирала и формирање још две експертске групе које ће радити на нацртима неопходних измена и допуна кривичноправних и правосудних закона и пратећих поџаконских аката.

За првих шест месеци ове године у Србији је индентификовано 65 жртава и потенцијалних жртава трговине људима, рекла је Тањугу директорка Центра за заштиту жртава трговине људима Сања Кљајић. Она је прецизирала да су од тога чак 53 случаја, у којима су идентификоване жртве, те да је у 19 случајева у питању била сексуална а у 19 радна експлоатација.

Жртве морају остварити правду, укључујући право на компензацију, поручује Генерални секретар Савета Европе. Поводом обележавања 13. ЕУ дана борбе против трговине људима Европска комисија позива државе чланице да окончају некажњивост трговаца тако што ће појачати мере превенције и довођење починилаца пред лице правде.

Могућност остваривања права на накнаду штете у кривичном поступку представља један од предуслова за успостављање кривичноправног система фокусираног на потребе жртава кривичних дела. Зато је значајна пажња на овогодишњим „Судијским данима“, годишњем саветовању судија Републике Србије, била посвећена и представљању „Смерница за унапређење судске праксе у поступцима за накнаду штете жртвама тешких кривичних дела у кривичном поступку“.
.jpg)
Право на бесплатну правну помоћ од 1. октобра имаће око 600.000 грађана. Тиме ће се искључиво бавити адвокатура и службе правне помоћи у локалним самоуправама. Предмети ће из општинских канцеларија бити упућивани адвокатима са листе. Помоћник министра правде Чедомир Бацковић каже за РТС да је то први системски закон о бесплатној правној помоћи у Србији.

Министарство просвете, науке и технолошког развоја најавило је да ће од нове школске године ангажовати 74 саветника за заштиту од насиља у школама. Ови саветници ће проћи додатну обуку о прописима и процедурама у области заштите од насиља, права, одговорности и обавезе запослених и деце, односно ученика и родитеља.

У Европи годишње 75 милиона људи постају жртве насилника, силоватеља, пљачкаша. Свака жртва која добије подршку и шансу да настави живот са што мање последица, кажу стручњаци, и зато је држава у обавези да обезбеди систем подршке жртвама. Србија има спремну Стратегију за заштиту жртава и сведока кривичних дела, а припремљен је и предлог акционог плана за прве три године срповођења стратегије.

Ниш - „Од јануара 2012. године до маја 2019. године СОС телефон у Србији је примио 36 770 позива од стране 5589 клијената који су пријавили неки вид трговине људима и злостављања. Поступајући по тим позивима идентификовано је 504 жртава трговине људима. Од тог броја 34 посто била су деца” – ово су неки од података које је изнела Марија Анђелковић директорка невладине организације „Астра” на медијској радионици коју је у Нишу, у оквиру пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији” организовала Мисија ОЕБС-а у Србији.

Надлежни органи у Србији су током 22 месеца, од када је почела примене Закона о спречавању насиља у породици, размотрили 88.188 пријављених случајева и издрадили 23.176 индивидуалних планова заштите и подршке жртви, саопштило је Министарство правде Србије поводом Дана сећања на убијене жене жртве насиља.

Нови Сад - Поред информативне медији имају и значајну едукативну улогу, а од начина извештавања у великој мери зависи и сензибилизација јавности. Управо зато важан део спровођења пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији” представља и развој сарадње са медијима, али и унапређење њихових знања о правима и подршци жртвама. У том циљу, после семинара у Београду, друга медијска радионица одржана је у Новом Саду, а присуствовали су јој представници медија из више градова у Војводини.

Београд - Познавање права жртава, укључујући и право на подршку, први је корак ка њиховом остварењу и у томе је улога медија веома важна – једна је од порука прве медијске радионице о унапређењу извештавања о жртвама и сведоцима кривичних дела, која је у оквиру пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији” одржана у Београду.

Београд - Око 85 одсто жена у Србији сматра да је насиље над женама уобичајена појава и да је учестало, а за скоро трећину (29 одсто) насиље у породици је приватна ствар коју треба решавати у оквиру породице, показало је истраживање ОЕБС-а о добробити и безбедности жена у југоисточној и источној Европи које је данас представљено у Београду.

Познавање права, први је корак ка њиховом остварењу, због чега је улога медија изузетно значајна и у погледу оснаживања положаја и права жртава и сведока кривичних дела – порука је коју су чланови радне групе пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији” пренели представницима медија у Србији.

У Србији сваке године око 1.500 људи изврши самоубиство, што нашу земљу сврстава на 13. место у Европи, а како би се спасили људски животи у Клиници за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић“, отворена је Национална СОС линија за превенцију суицида.
На телефонски број 011/7777-000, могу се јавити они који помишљају на самоубиство или њихова породица, а са њима ће разговарати психијатри, психолози, социјални радници.

Пројекат „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији” представљен је и на годишњем скупу „Судијски дани”, који је у Врњачкој Бањи окупио 1500 судија из целе Србије.
Циљ овог трогодишњег пројекта је успостављање свеобухватног националног система подршке жртвама и сведоцима, са 1,5 милиона евра финансира га Европска унија, а спроводи Мисија ОЕБС-а у Србији.

Годишње, тродневно саветовање судија у Србији „Судијски дани 2018" у организацији Врховног касационионог суда, почело је данас у Врњачкој Бањи. Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић поручио је судијама да је ефикасност у раду и решавање предмета у разумном року основни за поштовање основних права.

Србија планира да ове године отвори прво Прихватилиште за ургентни смештај жртава трговине људима за шта су обезбеђена средства и одговарајући простор, саопштило је Министарство за рад, а поводом 30. јула, Светског дана борбе против трговине људима организован је округли сто на тему сарадње државних органа у заштити права жртава.

У току 2018. године у оквиру породичног насиља убијено је укупно 30 особа, од чега су 23 жене, а само у три случаја је било пријава полицији за насиље у породици” – каже шеф Одсека за превенцију породичног насиља МУП-а Стана Пантелић. У осам случајева жене су убијене ножем, седам пута уз употребу физичке снаге, у три случаја је коришћен чврсти предмет, а у четири случаја жене су убијене ватреним оружјем, од чега је чак три оружја било у илегалном поседу, подаци су Министарства унутрашњих послова (МУП) Србије.

Чланови Управног одбора Пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији“ постали су и представници организација цивилног друштва. Пројекат спроводи Министарство правде, у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у Србији и уз подршку Европске уније. Циљ пројекта је да се омогући успостављање националне мреже служби за подршку жртвама и сведоцима кривичних дела, као дела кривичноправног система у Републици Србији. Једна од најважнијих активности јесте израда Националне стратегије за остваривање права жртава и сведока кривичних дела и пратећег акционог плана за спровођење Стратегије.

Министарство правде Републике Србије отпочело је рад на изради Националне стратегије за остваривање права жртава и сведока кривичних дела првим састанком Радне групе на коме су размотрени сви стратешки документи, извештаји и препоруке у вези са актуелним стањем у овој области, као и међународна регулатива која ће представљати смернице у даљем раду.

Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом и Министарство правде упућују Јавни позив организацијама цивилног друштва за предлагање кандидата за чланство у Управном одбору пројекта „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији", који заједнички реализују Министарство правде и Мисија ОЕБС у Србији, уз финансијску подршку Европске уније.

Једна од три жене у Србији била је жртва неког облика физичког насиља, а свака друга психичког насиља, саопштила је данас виша саветница у владином Координационом телу за родну равноправност Љиљана Лончар.
У просеку на сваких 10 дана је убијена по једна жена, а од свих њих је само 10 одсто затражило помоћ или пријавило насиље, навела је Лончар на Конференцији „Партнерством у борби против трговине људима и свих облика родно-заснованог насиља" која је одржана у амбасади Француске.

Представници судова, тужилаштава и полиције су у радном делу конференције „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији“ поделили досадашња искуства и резултате рада у овој области, а више од 150 присутних стручњака из различитих делова Србије који се непосредно баве питањем подршке жртвама и сведоцима, детаљно је упознато са циљевима и компонентама Пројекта.