
Ministarstvo pravde Srbije uputilo je danas Vladi novi dvogodišnji Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije za unapređenje položaja oštećenih u krivično pravnom postupku. Ovome je prethodilo i otpočinjanje javne rasprave koja će trajati do 5. marta 2023. godine. U okviru ovog konsultativnog procesa biće održan i Okrugli sto o Predlogu Akcionog plana 2023-2025 koji će biti održan 28. februara 2023. godine u Palati Srbije (sala 470), sa početkom u 11h.

Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela jedan od posebnih prioriteta Ministarstva pravde, usklađen sa opredeljenjem Srbije sa obezbedi pristup pravdi u kojem se žrtva stavlja u središte krivično-pravnog postupka. Tom cilju je posvećena i Nacionalna strategija za unapređenje položaja oštećenih u krivično pravnom postupku, koja se sprovodi po jasno definisanim akcionim planovima.

Činjenica da su milioni ljude svake godine žrtve kriminala, ali i da građani širom sveta pa i u Srbiji malo poznaju prava žrtava i imaju nedovoljno razvijeno razumevanje položaja oštećenih. Uz to Istraživanja su pokazala da i sami oštećeni iskazuju nizak stepen samoprepoznavanja sebe kao žrtve, te da je empatija društva prema žrtvama mala ili često deklarativna ali bez stvarnog razumevanja.

Ostvarivanje prava na naknadu štete jedno je od važnih prava žrtava krivičnih dela na čijem unapređenju Srbija kontinuirano mora da radi. U tom cilju izrađene su i „Smernice za unapređenje sudske prakse u postupcima za naknadu štete žrtvama teških krivičnih dela u krivičnom postupku“, a o njihovoj primeni diskutovali su i predstavnici pravosuđa na okruglom stolu koji je organizovala Misija OEBS-a u Srbiji.

Unapređenje položaja žrtava i svedoka podrazumeva i njihov položaj u samom krivičnom postupku, a u tome značajnu ulogu igraju i advokati odnosno punomoćnici oštećenih. U okviru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji“, i u skladu sa Nacionalnom strategijom za unapređenje položaja žrtava i svedoka, Misija OEBS-a u Srbiji organizovala je tokom 2022. godine seriju obuka advokata za procesnu ulogu punomoćnika oštećenih.

Prava oštećenih i predstavljanje Obavezne instrukcije MUP-a za postupanje prema oštećenima – u središtu su dvodnevnih Instruktivnih seminara za policijske službenike Ministarstva unutrašnjih poslova koje u okviru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji“ kao izabrani partner Ministarstva pravde, organizuje Misija OEBS-a u Srbiji.

Advokati u ulozi punomoćnika oštećenih imaju izuzetno važnu ulogu u ostvarivanju prava žrtava krivičnih dela. Pravo na angažovanje punomoćnika iz reda advokata garantuju zakoni, a da to pravo ima obavezan je da ga informiše već pri prvom kontaktu svaki ovlašćeni organ sa kojim je žrtva došla u kontakt bez obzira da li se radi o policiji, tužilaštvu sudu ili specijalizovanoj nevladinoj organizaciji.

Policija je najčešća prva kontakt tačka žrtava i svedoka kriminala. To dodatno ukazuje na potrebu kontinuiranog unapređivanja postupanja policije u kontaktu sa žrtvama i svedocima krivičnih dela. Nacionalna strategija za unapređenje položaja žrtava i svedoka sa pratećim Akcionim planom zato podrazumeva i niz normativnih unapređenja, ali i kontinuiranu edukaciju svih pružalaca pomoći i podrške žrtvama, pa i pripadnika policije.
.jpg)
Prema zvaničnim statistikama, prošle godine u Srbiji je identifikovano 46 žrtava trgovine ljudima. Godinu dana ranije bilo ih je 57, a 2019. godine 39. Međutim, stvaran broj žrtava je oko deset puta veći, rečeno je na diskusiji koju je danas povodom Evropskog dana žrtava krivičnih dela organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku.
Nacionalna strategiju za unapređenje položaja žrtava i svedoka za period 2020-2025. godine, koja se realizuje kroz Akcioni plan uspešno se sprovodi, konstatovano je na stručnom skupu koji je povodom Evropskom dana žrtava krivičnih dela organizovan a u okviru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela“ koji finansira Evropska unija, a kao izabrani partner ministarstva pravde sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji.

Pristup pravdi u kojem se žrtva stavlja u središte krivično-pravnog postupka, opredeljenje je koje je prihvatila i Srbija, a u okviru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela“ koji finansira Evropska unija, a kao izabrani partner ministarstva pravde sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji - u poslednje četiri godine ostvarila i značajne napretke.

Pristup pravdi u kojem se žrtva stavlja u središte krivično-pravnog postupka, opredeljenje je koje je prihvatila i Srbija. U skladu sa Nacionalnom strategijom i pratećim Akcionim planom ostvaruje se napredak u unapređenju položaja žrtava i svedoka, a značajnu pomoć u ovom procesu pružaju Evropska unija i Misija OEBS-a u Srbiji i kroz projekat „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela“ koji se realizuje već četiri godine.
.jpg)
Regionalna stručna konferencija na temu postignuća i izazova u unapređenju prava žrtava, koju je organizovala Misija OEBS-a u Srbiji uz podršku Evropske unije, održana je danas u Beogradu. Konferencija je bila prilika da se podstakne razmena iskustva među pripadnicima akademske zajednice i praktičarima iz regiona sa sličnom pravnom praksom, kao i da se predstave nalazi publikacije naučnih i istraživačkih radova pod naslovom „Žrtva krivičnog dela i krivičnopravni instrumenti zaštite”.

Jubilarno, šezdeseto redovno godišnje savetovanje Srpskog udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu, ove godine će biti posvećeno krivično pravnoj zaštiti žrtava, pravosuđu u doba pandemije korone i Zakonu o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnika nakon 15 godina primene.

Izvršenje krivičnog dela na žalost, najčešće nije i poslednja trauma za žrtve. One neretko prolaze i kroz sekundarnu viktimizaciju, nedovoljno razumevanje okoline, ali i duge i isrcpljujuće postupke u kojima iskaze daju nekoliko puta. Zato je opremanje specijalnih prostorija za svedočenje i videokonferencijka oprema koja obezbeđuje da posebno osetljivi svedok iskaz daje van sudnice i susreta sa optuženim, važan korak u ostvarenju prava žrtava i svedoka.

Vlada Republike Srbije, 22. aprila 2021. godine, donela je odluku o osnivanju Koordinacionog tela za podršku žrtvama krivičnih dela i svedocima u krivičnim postupcima, čiji je zadatak kontinuirano praćenje i unapređivanje podrške žrtvama krivičnih dela i svedocima u krivičnim postupcima. Osnivanje koordinacionog tela deo je realizacije Akcionog plana vezanog za sprovođenje Strategije za unapređenje položaja žrtava krivičnih dela i svedoka, donesene jula prošle godine.

Slučajevi trgovine ljudima u ovoj godini su najbrojniji postupci u Višem sudu u Novom Sadu u kojima su oštećeni dobijali status posebno osetljivih svedoka i mogućnost da svedoče putem video-konferencijske veze u krivičnom postupku. Isti je slučaj i u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu gde je samo u ovoj godini pokrenuto čak 12 postupaka vezanih za trgovinu ljudima, sa većim brojem oštećenih. To ukazuje da je tokom pandemije korone i u Srbiji i Vojvodini, kao i u svetu, uočen trend povećanja krivičnih dela trgovinom ljudima.

Mogućnost svedočenja putem video-linka u krivičnom postupku dobila je svoju praktičnu realizaciju u pravosuđu Republike Srbije od marta 2021. godine, uvođenjem savremene videokonferencijske opreme. Jedan od pet viših sudova u kojima je ova oprema instalirana je i Viši sud u Novom Sadu koji će na vebinaru za medije predstaviti način funkcionisanja videokonferencijskog svedočenja u krivičnim postupcima u ovom sudu.

Evropski dan žrtava kriminala u Srbiji ove godine obeležava konkretnim pomakom u pogledu zaštite žrtava i svedoka krivičnih dela u okviru sudskog postupka. Prvih pet viših sudova u Srbiji dobilo je video-konferencijsku opremu i posebno opremljene prostorije u kojima će biti omogućeno svedočenje žrtava i svedoka putem audio-video linka.

Povodom Evropskog dana žrtava krivičnih dela koji se obeležava 22. februara, Misija OEBS-a u Srbiji i Delegacija EU u Srbiji uručili su opremu za svedočenje žrtava i svedoka putem videokonferencijske veze za pet sudova u celoj zemlji, sa ciljem jačanja nacionalnog sistema podrške žrtvama i svedocima.

Nasilje u uslovima pandemije predstavlja izuzetan izazov i za pružanje adekvatne podrške žrtvama, a da bi se situacija popravila nužna je intenzivnija saradnja institucija sistema, ali i svih segmenata društva, transparentniji rad, ujednačavanje kriterijuma i povezivanje evidencija, te posebno posvećivanje pažnje položaju žena, dece i drugih posebno osetljivih kategorija žrtava.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembra, generalna sekretarka Saveta Evrope (SE) Marija Pejčinović Burić izjavila je da su zabrane kretanja radi suzbijanja korona virusa uticale na rast nasilja nad ženama i da treba preduzeti korake kako bi se obezbedilo da dom ne postane ponovo mesto straha.

U Beogradu je obeleženo dvadeset godina od osnivanja prve Sigurne kuće u Srbiji, a ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević poručila je da sve institucije u državi treba da rade kao tim kako bi nasilje u porodici na vreme bilo prepoznato, a počinioci kažnjeni.

Pandemija COVID 19 izmenila je život čitavog sveta, a kako fizička distanca postaje jedna od glavnih mera zdravstvene zaštite, komunikacija dobija sve više na značaju. To, međutim, znači da deo „nove normalnosti“ čini sve veće prisustvo komunikacije na daljinu, pa se tome prilagođavaju i svi vidovi aktivnosti.

U polovini izveštaja o nasilju prema ženama mediji su otkrili identitet preživele, odnosno žrtve, ili članova njene porodice, a u čak 40 procenata objava korišćeni su senzacionalistički ili stereotipni izrazi za nasilje, žrtvu ili nasilnika, pokazala je Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama u 2019. godini.

Evropska komisija je predstavila prvu strategiju EU u oblasti prava žrtava krivičnih dela čiji je cilj obezbediti da se sve žrtve krivičnih dela mogu potpuno pouzdati u svoja prava, nezavisno od toga gde je u EU krivično delo počinjeno. Takođe, na primenu propisa EU o pravima žrtava posebno se podstiču i sve države kandidati i budući kandidati za članstvo u Evropskoj uniji.

Iako je nasilje nad starijima prepoznato kao društveni problem pre 45 godina, kada je 1975. godine prvi put spomenuto u Britanskom naučnom žurnalu kao zlostavljanje bakica (granny battering), svet 15. jun obeležava od 2011. godine kada su Ujedinjene nacije proglasile Dan borbe protiv nasilja nad starijima.
.jpg)
U tri četvrtine slučajeva nasilja u porodici žrtve su žene, pokazuju i poslednji podaci Ministarstva pravde. U januaru ove godine registrovano je 1.750 slučajeva nasilja u porodici, a od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji je stupio na snagu 1. juna 2017, do kraja januara ove godine, razmotreno više od 132.600 slučajeva porodičnog nasilja.

Srbija je četvrtu godinu zaredom deo globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, čiji je cilj da se celom svetu posebno skrene pažnju na značaj borbe protiv nasilja. Ovo je na početku kampanje, naglasila potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović koja se u narandžastom autobusu kampanje od hotela Moskve do Slavije vozila sa šefom Delegacije EU u Srbiji Semom Fabricijem, predstavnicima diplomatskog kora i Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena.
.jpg)
Unapređenjem sudske prakse žrtve teških krivičnih dela će lakše moći da ostvare pravo na naknadu štete nego što su to činile do sada, kada su najčešće upućivane na dugotrajne parnice. Ovo će obezbediti primena „Smernica za unapređenje sudske prakse u postupcima za naknadu štete žrtvama teških krivičnih dela u krivičnom i parničnom postupku” koje je izradila Radna grupa Vrhovnog kasacionog suda (VKS), a čiju izradu i publikovanje je obezbedila Misija OEBS-a u Srbiji.

U skladu sa nacrtom Nacionalne strategije za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela i Akcionim planom, Misija OEBS-a u Srbiji je u okviru trogodišnjeg „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji”, koji finansira Evropska unija, koordinirala i formiranje još dve ekspertske grupe koje će raditi na nacrtima neophodnih izmena i dopuna krivičnopravnih i pravosudnih zakona i pratećih podzakonskih akata.

Za prvih šest meseci ove godine u Srbiji je indentifikovano 65 žrtava i potencijalnih žrtava trgovine ljudima, rekla je Tanjugu direktorka Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima Sanja Kljajić. Ona je precizirala da su od toga čak 53 slučaja, u kojima su identifikovane žrtve, te da je u 19 slučajeva u pitanju bila seksualna a u 19 radna eksploatacija.

Žrtve moraju ostvariti pravdu, uključujući pravo na kompenzaciju, poručuje Generalni sekretar Saveta Evrope. Povodom obeležavanja 13. EU dana borbe protiv trgovine ljudima Evropska komisija poziva države članice da okončaju nekažnjivost trgovaca tako što će pojačati mere prevencije i dovođenje počinilaca pred lice pravde.

Mogućnost ostvarivanja prava na naknadu štete u krivičnom postupku predstavlja jedan od preduslova za uspostavljanje krivičnopravnog sistema fokusiranog na potrebe žrtava krivičnih dela. Zato je značajna pažnja na ovogodišnjim „Sudijskim danima“, godišnjem savetovanju sudija Republike Srbije, bila posvećena i predstavljanju „Smernica za unаprеđеnjе sudskе prаksе u pоstupcimа zа nаknаdu štеtе žrtvаmа tеških krivičnih dеlа u krivičnоm pоstupku“.
.jpg)
Pravo na besplatnu pravnu pomoć od 1. oktobra imaće oko 600.000 građana. Time će se isključivo baviti advokatura i službe pravne pomoći u lokalnim samoupravama. Predmeti će iz opštinskih kancelarija biti upućivani advokatima sa liste. Pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović kaže za RTS da je to prvi sistemski zakon o besplatnoj pravnoj pomoći u Srbiji.

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja najavilo je da će od nove školske godine angažovati 74 savetnika za zaštitu od nasilja u školama. Ovi savetnici će proći dodatnu obuku o propisima i procedurama u oblasti zaštite od nasilja, prava, odgovornosti i obaveze zaposlenih i dece, odnosno učenika i roditelja.

U Evropi godišnje 75 miliona ljudi postaju žrtve nasilnika, silovatelja, pljačkaša. Svaka žrtva koja dobije podršku i šansu da nastavi život sa što manje posledica, kažu stručnjaci, i zato je država u obavezi da obezbedi sistem podrške žrtvama. Srbija ima spremnu Strategiju za zaštitu žrtava i svedoka krivičnih dela, a pripremljen je i predlog akcionog plana za prve tri godine srpovođenja strategije.

Niš - „Od januara 2012. godine do maja 2019. godine SOS telefon u Srbiji je primio 36 770 poziva od strane 5589 klijenata koji su prijavili neki vid trgovine ljudima i zlostavljanja. Postupajući po tim pozivima identifikovano je 504 žrtava trgovine ljudima. Od tog broja 34 posto bila su deca” – ovo su neki od podataka koje je iznela Marija Anđelković direktorka nevladine organizacije „Astra” na medijskoj radionici koju je u Nišu, u okviru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji” organizovala Misija OEBS-a u Srbiji.

Novi Sad - Pored informativne mediji imaju i značajnu edukativnu ulogu, a od načina izveštavanja u velikoj meri zavisi i senzibilizacija javnosti. Upravo zato važan deo sprovođenja projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji” predstavlja i razvoj saradnje sa medijima, ali i unapređenje njihovih znanja o pravima i podršci žrtvama. U tom cilju, posle seminara u Beogradu, druga medijska radionica održana je u Novom Sadu, a prisustvovali su joj predstavnici medija iz više gradova u Vojvodini.

Beograd - Poznavanje prava žrtava, uključujući i pravo na podršku, prvi je korak ka njihovom ostvarenju i u tome je uloga medija veoma važna – jedna je od poruka prve medijske radionice o unapređenju izveštavanja o žrtvama i svedocima krivičnih dela, koja je u okviru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji” održana u Beogradu.

Beograd - Oko 85 odsto žena u Srbiji smatra da je nasilje nad ženama uobičajena pojava i da je učestalo, a za skoro trećinu (29 odsto) nasilje u porodici je privatna stvar koju treba rešavati u okviru porodice, pokazalo je istraživanje OEBS-a o dobrobiti i bezbednosti žena u jugoistočnoj i istočnoj Evropi koje je danas predstavljeno u Beogradu.

Poznavanje prava, prvi je korak ka njihovom ostvarenju, zbog čega je uloga medija izuzetno značajna i u pogledu osnaživanja položaja i prava žrtava i svedoka krivičnih dela – poruka je koju su članovi radne grupe projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji” preneli predstavnicima medija u Srbiji.

U Srbiji svake godine oko 1.500 ljudi izvrši samoubistvo, što našu zemlju svrstava na 13. mesto u Evropi, a kako bi se spasili ljudski životi u Klinici za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“, otvorena je Nacionalna SOS linija za prevenciju suicida.
Na telefonski broj 011/7777-000, mogu se javiti oni koji pomišljaju na samoubistvo ili njihova porodica, a sa njima će razgovarati psihijatri, psiholozi, socijalni radnici.

Projekat „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji” predstavljen je i na godišnjem skupu „Sudijski dani”, koji je u Vrnjačkoj Banji okupio 1500 sudija iz cele Srbije.
Cilj ovog trogodišnjeg projekta je uspostavljanje sveobuhvatnog nacionalnog sistema podrške žrtvama i svedocima, sa 1, 5 miliona evra finansira ga Evropska unija, a sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji.

Godišnje, trodnevno savetovanje sudija u Srbiji „Sudijski dani 2018" u organizaciji Vrhovnog kasacionionog suda, počelo je danas u Vrnjačkoj Banji. Predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević poručio je sudijama da je efikasnost u radu i rešavanje predmeta u razumnom roku osnovni za poštovanje osnovnih prava.

Srbija planira da ove godine otvori prvo Prihvatilište za urgentni smeštaj žrtava trgovine ljudima za šta su obezbeđena sredstva i odgovarajući prostor, saopštilo je Ministarstvo za rad, a povodom 30. jula, Svetskog dana borbe protiv trgovine ljudima organizovan je okrugli sto na temu saradnje državnih organa u zaštiti prava žrtava.

U toku 2018. godine u okviru porodičnog nasilja ubijeno je ukupno 30 osoba, od čega su 23 žene, a samo u tri slučaja je bilo prijava policiji za nasilje u porodici” – kaže šef Odseka za prevenciju porodičnog nasilja MUP-a Stana Pantelić. U osam slučajeva žene su ubijene nožem, sedam puta uz upotrebu fizičke snage, u tri slučaja je korišćen čvrsti predmet, a u četiri slučaja žene su ubijene vatrenim oružjem, od čega je čak tri oružja bilo u ilegalnom posedu, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije.

Članovi Upravnog odbora Projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji“ postali su i predstavnici organizacija civilnog društva. Projekat sprovodi Ministarstvo pravde, u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji i uz podršku Evropske unije. Cilj projekta je da se omogući uspostavljanje nacionalne mreže službi za podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela, kao dela krivičnopravnog sistema u Republici Srbiji. Jedna od najvažnijih aktivnosti jeste izrada Nacionalne strategije za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela i pratećeg akcionog plana za sprovođenje Strategije.

Ministarstvo pravde Republike Srbije otpočelo je rad na izradi Nacionalne strategije za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela prvim sastankom Radne grupe na kome su razmotreni svi strateški dokumenti, izveštaji i preporuke u vezi sa aktuelnim stanjem u ovoj oblasti, kao i međunarodna regulativa koja će predstavljati smernice u daljem radu.

Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom i Ministarstvo pravde upućuju Javni poziv organizacijama civilnog društva za predlaganje kandidata za članstvo u Upravnom odboru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji", koji zajednički realizuju Ministarstvo pravde i Misija OEBS u Srbiji, uz finansijsku podršku Evropske unije.

Jedna od tri žene u Srbiji bila je žrtva nekog oblika fizičkog nasilja, a svaka druga psihičkog nasilja, saopštila je danas viša savetnica u vladinom Koordinacionom telu za rodnu ravnopravnost Ljiljana Lončar.
U proseku na svakih 10 dana je ubijena po jedna žena, a od svih njih je samo 10 odsto zatražilo pomoć ili prijavilo nasilje, navela je Lončar na Konferenciji „Partnerstvom u borbi protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno-zasnovanog nasilja" koja je održana u ambasadi Francuske.

Predstavnici sudova, tužilaštava i policije su u radnom delu konferencije „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji“ podelili dosadašnja iskustva i rezultate rada u ovoj oblasti, a više od 150 prisutnih stručnjaka iz različitih delova Srbije koji se neposredno bave pitanjem podrške žrtvama i svedocima, detaljno je upoznato sa ciljevima i komponentama Projekta.